Mūsu zinātnes un tehnikas ātrās attīstības laikmetā sen ir pienācis laiks mainīt jēdzienu "netradicionālie" attiecībā uz atjaunojamajiem enerģijas avotiem. Efektīva saules enerģijas izmantošana enerģijas patēriņa samazināšanai vairs nav utopiska iecere. Saules enerģijas paneļu uzstādīšana ar katru gadu kļūst populārāka.
Priekšrocības un trūkumi
Latvijā saules enerģijas izmantošanas iespējas ir gandrīz tādas pašas kā Vācijā un Anglijā, kur saules enerģijas paneļus izmanto jau ļoti sen un daudz. Rīgas enerģētikas aģentūra aprē- ķinājusi, ka viena metra saules baterijas Latvijā var sniegt savam īpašniekam 350 - 450 kWh enerģijas mēnesī. Ja agrāk saražotais elektroenerģijas pārdaudzums tika izmantots kopējā elektrotīklā bez maksas, tad tagad darbojas uzskaites sistēma un elektroenerģija nonāk AS "Sadales tīkls" tīklā pēc elektroenerģijas cenas, tādējādi samazinot rēķinus.
Kaut arī baterija saules enerģiju uzkrās, arī ja laiks ir apmācies, diemžēl ar to nepietiks. Klimatiskajos apstākļos, kur laiks bieži mēdz būt apmācies vai ir pārāk maz saules, iesaka uzstādīt kombinēto sistēmu.
Saules baterijas lielākā priekšrocība ir tāda, ka tās praktiski nenolietojas. Tām ir ilgs ekspluatācijas termiņš - 25 un vairāk gadi.
Pats galvenais šo bateriju trūkums ir augstas izmaksas un zems lietderības koeficients. Vidēji saules baterijas viens kvadrātmetrs saražo aptuveni 120 W jaudas. Tās nepietiks pat darbam ar datoru. Tomēr šo trūkumu var novērst, palielinot paneļu izmēru.
Klasiskā paneļu sistēma sastāv no šādām daļām: saules baterijas, uzlādes kontroliera, akumulatoriem un invertera. Saules baterijas ar uzlādes kontroliera palīdzību uzlādē akumulatoru bloku. Ar invertera palīdzību var izmantot uzkrāto enerģiju savām vajadzībām.
Saules bateriju sistēmas var iedalīt divos veidos:
1. Autonomās saules enerģijas sistēmas, ja nav paredzēts centrālais elektrotīkls. Sistēma darbojas patstāvīgi un nav saistīta ar citu enerģijas avotu. Liels trūkums šādā sistēmā ir tāds, ka ilglaicīgas saules neesamības dēļ, piemēram, ziemas laikā, lietotājs var palikt bez elektroenerģijas.
2. Kombinētās sistēmas - ja elektroapgāde neatbilst jūsu prasībām. Sistēmu izmanto kā pamata enerģijas avotu, bet iespējama pārslēgšanās uz citu avotu, ja trūkst saules. Šajā gadījumā sauli var aizvietot ar jebkuru centrālo elektroenerģijas tīklu vai dīzeļdegvielas, degvielas ģeneratoru.
Cik elektroenerģijas saražo saules bateriju sistēmas?
Saules bateriju sistēmas ar jaudu 3-5 kW ir vispiemērotākās mājsaimniecībām. Uzņēmumiem ar lielu patēriņu dienas laikā vispiemērotākās ir elektrostacijas ar jaudu no 10 kW. Piemēram, 3kW sistēma sastāv no 12 saules paneļiem ar kopējo platību 20,2 m2. Ja izvietosiet paneļus trīs rindās vertikāli, tie aizņems 4m platumā un 5m augstumā. Šāda sistēma gada laikā saražos aptuveni 2900 kWh, bet, piemēram, jūnijā - līdz 400 kWh, ar to pietiek nelielas dzīvojamās mājas elektroapgādei.
Cena?!
Uzstādīt autonomo sistēmu ar akumulatoriem ir dārgi. Šo variantu var izskatīt, ja rēķins par elektrību pārsniedz 150 eiro un pastāv liels elektroenerģijas patēriņš. 1 kW jaudas paralēlās saules bateriju sistēmas izmaksas ir aptuveni 1600 eiro. No 3 kW un vairāk- tās sasniegs 5000 eiro, bet pati sistēma aizņems aptuveni 21 m2 platības. Cena ir atkarīga no mājsaimniecībai nepieciešamās elektrības jaudas.
Cik jaudīga elektrostacija ir nepieciešama man?
Lai aprēķinātu mājsaimniecībai nepieciešamo jaudu, jāzina vidējo elektroenerģijas patēriņu vasaras mēnešos. Ja, piemēram, vidējais patēriņš vasarā ir 500 kWh mēnesī, tad, ņemot vērā, ka 1 kW sistēma vasaras mēnešos saražo aptuveni 130 kW, jums ir nepieciešama 3,8 kW(500/130=3, 8) jaudas sistēma. Ja tiek izmantoti automātiski rādītāju lasījumi, ir iespēja pasūtīt AS " Sadales tīkls " atskaiti par elektroenerģijas patēriņu stundā. Pamatojoties uz šiem datiem, var precīzi aprēķināt, cik jaudīga elektrostacija ir nepieciešama, lai visa saražotā elektroenerģija būtu izmantota jūsu vajadzībām.
Saules baterijas mājas apkurei
Saules baterijas ne tikai pārveido elektrību, bet arī tās izmanto mājas vai vasarnīcas apkurei. Šādi sildīt māju ļauj kolektori. Siltumnesēja uzsilšana notiek speciālajās caurulēs ar selektīvo pārklājumu, kas palielina siltuma absorbciju. Ar to palīdzību var ietaupīt 60-70% no izmaksām mājas apkurei. Saules kolektori silda arī ūdeni. Sistēmas komplektā ietilpst: kolektors (30-70 m2), uzkrājējtvertne (500-3000 l), siltummainis, sūknis un apkures piederumi. Sistēmas ekspluatācijas termiņš ir līdz 20 gadiem. Viss kopā, montāža un sistēma, izmaksās aptuveni 3500 eiro. Ir vērts uzstādīt šādu kolektoru, ja vasarā nav vēlmes kurināt katlu vai izmantot elektrību ūdens sildīšanai.
Сообщения не найдены