Iemīļots vasarnieku variants - dārza celiņi no koka

06 Rgp 2018
pagal Igors Lipskis

Pirmais, kas mūs sagaida vasarnīcā, aizverot vārtiņus, — tie ir dārza celiņi, kas ved uz mūsu saimniecības galveno ēku. Pa tiem nonākam arī pie visām mums piederošām palīgēkām un laukumiem — pirts, sakņudārza un garāžas. Vienmēr patīkami ir iet pa izturīgu, labi koptu segumu, īpaši, ja visapkārt kuplo zaļa zāle, kura ir mitra pēc lietus, bet kājas draud iegrimt ielijušajā mālaugsnē. Aizmirsīsim par dizaineriem un mēģināsim izveidot dārza celiņus pašu rokām, bet tam vajadzēs tikai vēlmi darboties un būvmateriālus, ko var viegli sagādāt un kas nepavisam nav dārgi.

Īpaši populāri ir divi dārza celiņu veidi: no koka plātnēm vai koka dēlīšiem. Ja klimats ir vairāk sauss nekā mitrs, var izmantot koka plāksnes vai dēlīšus, kurus iegādāsimies jebkurā celtniecības veikalā. Labāk ir apstāties pie cieto koku sugām. Koku sagriež vienādos segmentos (garums 100 cm, platums 30 cm, biezums15-20 cm) un novieto uz sagatavotās virsmas - grants vai smilts.

Katru dēli vai plātni vajag apstrādāt ar mazutu vai speciālu sastāvu, kas aizsargā no mitruma un trupēšanas. Ar to pašu mērķi uz plāksnes daļas, kas paliks zem zemes, var uzklāt šķidru asfaltu, reizēm koku pārklāj ar standarta smilšu segumu. Tādus kombinētos segumus ir labāk veikt rudenī, tā kā ziemas laikā augsnes nosēšanās dēļ notiek dabiska zemes seguma noblietēšana.

Veci kritušie koki vasarnīcā ir īsts atradums meistariem. Sazāģējot koku daļās, no to daļām – stumbriem, zariem, saknēm - var izveidot koka dārza celiņus, kuri vienlīdz labi izskatās, gan mauriņā, gan starp puķu dobēm pagalmā. Izmantot var gan koka plāksnes, gan lielos zarus un koka stumbrus, gan koka mizas un sīkos zariņus, ar pēdējiem ērti var aizpildīt tukšumu starp lielākiem koka elementiem.

  
Facebook Messenger