Nikolajs Zaičenko: Nepieciešams pastiprināt atbildību

03 Rgs 2018
pagal Igors Lipskis

Latvijas avārijas stāvoklī esošo ēku uzraudzības eksperts, būvniecības speciālists Nikolajs ZAIČENKO, atbildēja uz mūsu  jautājumiem. Nikolajam ir liela pieredze šajā nozarē, viņš nodarbojas ar tehniskajiem darbiem visā Latvijā.

- Kas ir atbildīgs par ēkām avārijas stāvoklī?

- Ir Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB), kas uzrauga ēku stāvokli. Ja esat ievērojuši, pilsētā ir plakāti ar sarkani-balto līniju apkārt tiem, uz kuriem rakstīts, ka BKVB brīdina sabiedrību par ēkas avārijas stāvokli, savukārt no Civillikuma izriet, ka par ēkas drošību ir atbildīgs tās īpašnieks. Katram ēkas īpašniekam ir pienākums pārraudzīt īpašuma stāvokli un ēkas iedzīvotāju un apmeklētāju drošību. Viss ir organizēts tādējādi, ka par ēkas tehnisko stāvokli ir atbildīgs īpašnieks, bet par ēkas stāvokļa uzraudzību - BVKB. Birojs parasti pievērš uzmanību sabiedriskajām, valsts un pašvaldību ēkām. Manas prakses laikā nebiju sastapies ar to, ka tika rīkoti reidi attiecībā uz privātpersonām. Bet protams, kad ārēji jau ir redzams, ka ēka ir kritiskajā stāvoklī, BKVB pievērš uzmanību privātajam sektoram.

- Un kas ir atbildīgs par nelaimes gadījumiem?

- Par nelaimes gadījumiem ir atbildīgs tikai ēkas īpašnieks. Atkarīgs no tā, kas ir norādīts ēkas pārvaldīšanas līgumā. Tas var būt pats pārvaldnieks, jo pasūtītājs var būt "kurls, akls un neko nesaprotošs" un viņš var nodot profesionāļu ziņā atbildību par to, ka ēkai tiks laikus veikts kapitālais remonts, regulārie remontdarbi, tiks atskaitīta noteikta summa no iedzīvotājiem, lai izveidotu fondu nākamajiem remontdarbiem. Šādā gadījumā atbildīgs ir īpašnieks vai pārvaldnieks, vai cita juridiski pilnvarota persona. Par visu galu galā ir atbildīgs īpašnieks.

- Kā rīkoties, ja objekts, kas atrodas avārijas stāvoklī, ir arhitektūras piemineklis?

- Ja tas ir arhitektūras piemineklis, tad neraugoties uz visām tā preferencēm - aizliegts veikt liekās darbības, kas var ietekmēt tā vēsturisko nozīmi. Runājot par kapitālo remontu, procedūra ir tāda pati, kā ar visiem pārējiem pieminekļiem un citiem objektiem. Tātad, neraugoties uz to, ka valsts vai ministrija konstatē, ka vēsturiskā pieminekļa stāvoklis ir problemātisks, neviens neizsniegs atļauju atjaunot pieminekļus* ātrāk. Piemēram, ja ēkai ir vēsturiska vērtība un tā ir steidzami jāatjauno - būs grūtāk to paveikt, jo ir nepieciešams vērsties Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā un saskaņot atjaunošanas remontdarbus. Tomēr, gribētu piebilst, ka pie mums attieksme pret vēsturiskajiem pieminekļiem no inspekcijas puses ir derdzīga. T.i. preferenču ir daudz, tukšu runu arī, un kad vēsturiskajā piemineklī ļauj mainīt tā vēsturisko sastāvdaļu - tas nekur neder!

- Kas ir vēsturiska ēka?

- Tā nav tikai fasāde. Tie ir ēkas logi, jumts, durvis, iekšējā apdare. Es uzskatu, ja vēsturiskajos pieminekļos ir atļauts mainīt iekšpagalma pusi un uzstādīt plastmasas logus, tas jau ir trieciens vēsturiskajam mantojumam. T.i. ja ēkā ļauj pilnīgi nomainīt tās vēsturisko komplektāciju. Kas ir vēsturiskā komplektācija? Tie ir slēdži, lampas, rozetes, iekšējā durvju furnitūra. Protams, ka es negribu ieslīgt galējībās, ka mums jādzīvo sveču gaismā ar krāsns apkuri, bet ir tādas detaļas, kas neatgriezeniski izzūd. Tiek nomainītas vēsturiskās formas, sastāvdaļas, detaļas, izmests porcelāns, un beigu beigās jūs ienākat vēsturiskajā ēkā, bet tajā ir kvadrātveida rozetes, plastmasas lampas un "ārmstrong" tipa piekaramie griesti. Padziļinājumi starp griestiem un sienām pazūd - tos apšuj ar riģipsi. Rezultātā, no vēsturiskās ēkas paliek tikai iesaiņojums, kuru veido tās fasāde, kurā turklāt ir uzstādīti plastmasas logi. Diemžēl valdība nespēj stingri uzraudzīt vēsturisko ēku komplektāciju.

- Pastāstiet par citu valstu pieredzi.

- Piemēram, Zviedrijā un pārējās Skandināvijas valstīs jau 60. gados ēkas atzina par vēsturisko mantojumu un viss, kas bijis izveidots 60.-70. gados, tos pašus slēdžus, furnitūru, interjera detaļas mēģina maksimāli saglabāt un neizsviest tāpat vien. Bet pie mums cara laika lampas, kas atradās kāpņu telpā, tiek izmestas un nomainītas pret mūsdienīgajām kvadrātveida lampām, kaut arī ēka ir ļoti veca un modernais stils tajā neiederas. Vēsturiskajā ēkā netiek ievērotas tehnoloģijas, piemēram - smilškaļķu pamatne. Viss tiek salauzts, izmests un noslēpts aiz rīģipša apmetuma.

- Kāda problēma pastāv likumdošanā, kā jums šķiet, vai ir iespējams kaut ko mainīt?

- Diemžēl problēma nav likumdošanā. Mēs varam pieņemt daudz dažādu likumu, kas regulēs uzvedību sabiedrībā. Latvijā ir tikai divi likumi, kuros paredz sodu par tiesību pārkāpšanu sabiedrībā - administratīvo atbildību un kriminālatbildību. Viss. Pirmkārt, viss ir atkarīgs no tā, kas notiek galvās. Organizācijās, kas pārrauga šīs lietas, nav pareizās domāšanas. Saskaņā ar likumu visas vēsturiskās vērtības nepieciešams saglabāt. Tātad, ja mēs nevaram tās saglabāt un attiecīgās organizācijas nenodarbojas ar to pienācīgi, nepieciešams ieviest uzraudzības iestāžu pārraudzības sistēmu, kā arī pastiprināt sodu sistēmu. Lai amatpersona saprastu, ka tiks nopietni sodīta, ja noteikumi netiks pienācīgi ievēroti.

Napoleonam bija taisnība: „Vēl nevienam netraucēja totālā sekošana.” . Ko es ar to domāju? Pastāv uzraudzības iestāde un kāda cita iestāde, kas pārrauga uzraudzības iestādes darbu. Tad būs organizācijas, kuras varēs ierasties īstajā brīdī, lai pārbaudītu pirmās organizācijas darbību. T.i. jābūt otrajam kontroles līmenim. Bet šobrīd viņi saprot, ka viņus neviens nekontrolē. Tādēļ izveidojas šāda situācija: "Mēs esam uzraudzības iestāde, un mūs var pārraudzīt tikai mūsu pašu vadītāji, ar kuriem mēs ikdienā dzeram kafiju.". Lūk, kāda ir problēma. Nepastāv skaidras sistēmas.

- Bieži notiek tā, ka privātajā sektorā nav līdzekļu remontam un restaurācijai, it īpaši, kas paredzēti vēsturiskā izskata saglabāšanai.

- Varu pastāstīt kas notiek, - šādu ēku apkalpošanas sistēma ir ļoti sarežģīta. Kas notiek, ja ēka atrodas sliktā stāvoklī. BVKB jāpievērš tai uzmanība. Tālāk, kārtība pilsētā, ciemā, laukos jānodrošina pašpārvaldei. Ir ļoti grūti risināt šos jautājumus - apkalpošanas procedūra ir ļoti sarežģīta. Šādu precedentu Rīgā ir visai maz. Piemēram, Marijas ielas un Elizabetes ielas krustojums.

Ēka, kas ir pamesta jau no 80. gadiem, ar kuru Rīgas Dome neko nav uzsākusi darīt. Tas nozīmē, ka ēka jebkurā brīdī var sabrukt, ja pieņemt, ka tā ir tādā pašā stāvoklī, kādu es to redzēju pirms to apvilka ar sietu - ar kailām sienām un bez starpsienām. Atcerieties kā sabruka ēka 22. trolejbusā galapunktā?! Un tagad iedomājieties, ka krustojumā sabrūk piecstāvu ķieģeļu ēka, pie kuras stiprina trolejbusa vadus. Kā var stiprināt trolejbusa vadus pie ēkas, kura atrodas avārijas stāvoklī? Avārijas stāvoklis ir tad, kad ēka jau ir sabrukusi. Šāda situācija nav pieļaujama. Neskatoties uz visiem Rīgas Domes administratīvajiem resursiem, ar šo ēku nekas nenotiek. Vecpilsētā ir tas pats. Ir noliktavu telpas, kuras ilgu laiku jau atbalsta ar pretbalstiem, un tās atrodas vēsturiskajā pilsētas centrā, bet ar katru gadu to stāvoklis pasliktinās.

- Un kā tad ir ar atbildību?

- Nepieciešams pastiprināt īpašnieku atbildību. Lai īpašnieks maksā lielāku nodokli, ja ēka ir avārijas stāvoklī. Man bija pieredze, kad ēkas īpašnieki mani lūdza sniegt eksperta vērtējumu par ēkas stāvokli. Viņi saka: "Mēs veicām remontu, ieguldījām naudu, bet tagad mums jāmaksā četras reizes lielāki īpašuma nodokļi". Nu kā tas var notikt? Sanāk, ka valsts neveicina un kavē dzīvokļu fonda atjaunošanu. Kamēr ēka bija avārijas stāvoklī, mēs maksājam mazāk nekā pirms remonta. Pēc remonta notiek kadastra īpašuma pārvērtēšana, un maksājamie nodokļi kļūst lielāki. Lūk, šādi valsts veicina ieguldījumus īpašumā. Un beidzās ar to, ka viņi atnāca pie manis, lūdza noteikt ēkas trūkumus, lai samazinātu maksu. Es teicu: "Atvainojiet, jūs esat tik labi veikuši remontu, ka nevaru jums nekā palīdzēt - maksājiet nodokli". Nodoklis viņiem kļuva pat nevis četrkārt, bet gan desmit reizes lielāks. Sanāk, ka no 4000 eiro līdz 40  000 eiro. Bet Rīgas Dome piešķir īpašuma nodokļu atvieglojumus tiem, kas apgaismo ēkas fasādi. Izcili, no vienas puses iznāk, veici remontu - nodokļus palielināja, bet par fasādes apgaismošanu - piešķīra atlaidi. Tā ir liela problēma. Ja pastaigāties pa pilsētu, jūs redzēsiet daudz šādu ēku.

Interviju ierakstīja Aleksejs VESJOLIJS

* runa ir par arhitektūras pieminekļiem, vēsturiskajām ēkām (autora piezīme) Būvniecības Valsts Kontroles Birojs (BVKB) - www.bvkb.gov.lv Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija - www.mantojums.lv

Iemīļots vasarnieku variants - dārza celiņi no koka

06 Rgp 2018
pagal Igors Lipskis

Pirmais, kas mūs sagaida vasarnīcā, aizverot vārtiņus, — tie ir dārza celiņi, kas ved uz mūsu saimniecības galveno ēku. Pa tiem nonākam arī pie visām mums piederošām palīgēkām un laukumiem — pirts, sakņudārza un garāžas. Vienmēr patīkami ir iet pa izturīgu, labi koptu segumu, īpaši, ja visapkārt kuplo zaļa zāle, kura ir mitra pēc lietus, bet kājas draud iegrimt ielijušajā mālaugsnē. Aizmirsīsim par dizaineriem un mēģināsim izveidot dārza celiņus pašu rokām, bet tam vajadzēs tikai vēlmi darboties un būvmateriālus, ko var viegli sagādāt un kas nepavisam nav dārgi.

Īpaši populāri ir divi dārza celiņu veidi: no koka plātnēm vai koka dēlīšiem. Ja klimats ir vairāk sauss nekā mitrs, var izmantot koka plāksnes vai dēlīšus, kurus iegādāsimies jebkurā celtniecības veikalā. Labāk ir apstāties pie cieto koku sugām. Koku sagriež vienādos segmentos (garums 100 cm, platums 30 cm, biezums15-20 cm) un novieto uz sagatavotās virsmas - grants vai smilts.

Katru dēli vai plātni vajag apstrādāt ar mazutu vai speciālu sastāvu, kas aizsargā no mitruma un trupēšanas. Ar to pašu mērķi uz plāksnes daļas, kas paliks zem zemes, var uzklāt šķidru asfaltu, reizēm koku pārklāj ar standarta smilšu segumu. Tādus kombinētos segumus ir labāk veikt rudenī, tā kā ziemas laikā augsnes nosēšanās dēļ notiek dabiska zemes seguma noblietēšana.

Veci kritušie koki vasarnīcā ir īsts atradums meistariem. Sazāģējot koku daļās, no to daļām – stumbriem, zariem, saknēm - var izveidot koka dārza celiņus, kuri vienlīdz labi izskatās, gan mauriņā, gan starp puķu dobēm pagalmā. Izmantot var gan koka plāksnes, gan lielos zarus un koka stumbrus, gan koka mizas un sīkos zariņus, ar pēdējiem ērti var aizpildīt tukšumu starp lielākiem koka elementiem.

Kā pareizi izvēlēties laminātu?

23 Lie 2018
pagal Igors Lipskis

 

Lamināts — tas nav aizstājējs labai parketa grīdai. Tas ir līdzīgs parketam, elegants, bet daudz lētāks. Ja labs parkets var kalpot jums no 50 līdz100 gadiem vai ilgāk, tad labs lamināts tikai ap 20 gadiem. Tāpēc izvēles laikā labāk netaupīt, bet labāk uzreiz pievērst uzmanību svarīgām lietām un iegādāties kvalitatīvu produktu.

No kādiem materiāliem tiek izgatavots lamināts?! Pamatā - ūdensizturīga plāksne DVP, kura kalpo kā pamats, pie tās no abām pusēm pielīmē speciālu papīru, kurš ir samērcēts smērķos. No priekšpuses šim pusfabrikātam pielīmē vēl dekoratīvu papīra slāni ar gatavu zīmējumu, kas imitē īstu koka griezumu. Procesa beigās to laminē ar sintētiskajiem sveķiem. No ražošanas pēdējā etapa kvalitātes ir atkarīgs tā ekspluatācijas laiks un nodilumizturība.

Klase ir ļoti svarīga. No tās ir atkarīgs, cik ilgu laiku kalpos lamināts, nezaudējot savu ārējo izskatu, konkrētāk, kāda nodilumizturība tam būs ekspluatācijas laikā. Tiek rekomendēts pirkt , pēc iespējas, dārgāku laminātu(31. 32. 33. klase). 31. klases lamināts vairāk piemērots ir guļamistabām, bet lielākām telpām piemēroti ir pārējie(vismaz 32. klase). 33. klases lamināts var izturēt vislielākās slodzes. Lai lamināta virsmas ornaments neizdzistu, to vajag ievaskot- pārklāt ar vasku, kas izveidos speciālu aizsardzības plēvi . Ar vasku, tāpat vajag arī pārklāt šuves, lai grīdas seguma materiāls neuzpūstos.

Ir iespējams iegādāties arī 21. 22. 23. klases laminātu, bet lamināts ar tādu kvalitāti būs piemērotāks tikai palīgtelpām vai pavisam mazām telpām. Daudzās valstīs 21., 22., 23. klases lamināts vairs netiek ražots tā ekspluatācijas īpašību dēļ.

Ūdensizturība

Ūdensizturīgais lamināts. Galvenā šī lamināta pazīme ir: apstrādāts ar vasku, apakšējais paneļslānis papildus apstrādāts ar ūdensizturīgu slāni, viss ir norādīts uz iepakojuma. Kvalitatīvs ūdensizturīgs lamināts izturēs tiešu kontaktu ar ūdeni līdz pat 3 stundām.

Skaņas izolācija

Šīs problēmas risinājumā palīdzēs pareizi izvēlēts apakšklājs. Kā saka eksperti, nav vērts taupīt uz apakšklāja rēķina. Tas kalpo kā papildus siltumizolācijas priekšmets, samazina mitruma iedarbību uz segumu, kā arī aizsargā no grīdas seguma iekšējās nodilšanas. Turklāt ar biezu apakšklāju var izlīdzināt nelielus betona grīdas nelīdzenos savilkumus, kas atvieglo lamināta pārklāšanu un taupa laiku, kā arī naudu. Eksperti rekomendē apakšklājus no penopolistirola, biezumā no 2mm -5mm. Šis materiāls ir diezgan populārs, tāpēc ka nav dārgs, bet pēc savām īpašībām tas maz ar ko atšķiras no koka vai kokšķiedru materiāliem.

Ne visi zina, ka šīs visas īpašības sevī ietver lamināts ar vinila pārklājumu.Vinila lamināts nemaksā dārgi, bet nedaudz dārgāk kā parasts lamināts, cena par vienu kvadrātmetru ir aptuveni 30 eiro un vairāk. Lai lieki netērētu naudu, iegādājoties speciālu lamināta līmi , var izvēlēties pašlīmējamu vinila laminātu. Šo materiālu vienkārši var izklāt telpās ar lielu mitrumu, piemēram, virtuvē, tualetē vai vannasistabā.

 

Kondensāts uz logiem? Ir risinājums!

28 Bir 2018
pagal Igors Lipskis

Ja ziemas laikā rodas kondensāts loga apakšdaļā , kas negatīvi ietekmē komfortu Jūsu mājā, iesakām izvēlēties energotaupošo termoplēvi, kas, radot papildus gaisa kārtu, ļauj būtiski samazināt kondensāta rašanos.

Kondensāta rašanās galvenais cēlonis, visticamāk, - ir paaugstināts mitrums telpās, bet, iespējams, ka ne tikai klimats vainīgs pie kondensāta parādīšanās. Tās var būt arī nekvalitatīvas loga montāžas sekas. Tadēļ, lai zinātu, kā rīkoties, nepieciešams noteikt kondensāta rašanās cēloņus. Ja problēma ir montāžā, tad risinājums — no jauna ielikt logus. Bet, ja mitrums, — tad lemt nāksies pašiem.

Mitrums telpā nedrīkst pārsniegt 30-40%, ko galvenokārt ietekmē loga bloka apsilde ar apkures radiatoriem. Palodze nedrīkst pārklāt bateriju vairāk nekā uz pusi, ir svarīgs palodzes platums. Par mitrumu istabā atbild un to ietekmē ventilācijas sistēmas un telpu vēdināšana. Papildus cēloņi var būt: vāzes ar ziediem, puķu podi, bieža veļas mazgāšana, akvāriji, kā arī stikla pakešu biezums un logu montāžas šuvju kvalitāte. Visi šie cēloņi vairāk vai mazāk ietekmē kondensāta parādīšanos, kad ziemā ārā ir zema temperatūra.

Galvenais, ko varam izdarīt, ir veikt regulāru telpu vēdināšanu (pat spēcīgā salā). Tāpat nepieciešams pārbaudīt montāžu loga šuves un veikt siltināšanu ar tam speciāli paredzētām putām, kā arī sakārtot loga apsildi ar radiatoru. Kopumā: ir nepieciešams kvalitatīvs logs un prasme nodrošināt veselīgu klimatu telpās, un tad jums nebūs problēmu gaisa kondensāta dēļ .

Problēmas risinājums ar savām rokām

Tas ir vienkārši un ļoti efektīvi.

Energotaupošā termoplēve! Energotaupošā termoplēve ļauj būtiski pazemināt kondensāta rašanos, radot papildu gaisa kārtu. Tas ir vienkārši un ļoti efektīvi. Energotaupošā termoplēve sastāv no caurspīdīgas plastikas plēves, kura piestiprinās pie loga rāmja no iekšpuses ar divpusējas līmlentes palīdzību, radot izolējošo gaisa kārtu starp logu un plēvi. Pēc tās pielīmēšanas plēve piegulst logam, izveidojot gludu un caurspīdīgu segumu bez burbuļiem vai izciļņiem.

Tirgū eksistē ļoti daudz alternatīvu piedāvājumu, kā risināt problēmu, saistītu ar logu aizsvīšanu - salvetes, šķidrumi, aerosoli. Šie līdzekļi būs piemēroti gan izmantošanai mājās , gan aizsvīdušo stiklu atkausēšanai mašīnā. Princips pie šiem aizsardzības līdzekļiem viens - izmainās virsmas virspusējā nostiepuma īpašības. Šķīduma iedarbības rezultātā vai nu sīkās ūdens daļiņas noripo, izveidojot lāses, kas netraucē skatienam, vai arī, pretēji, ūdens paliek uz stikla, bet ir kā caurspīdīga neredzama kārta. Uzklāt līdzekli vajag uz tīrām un sausām virsmām, un atkārtot procedūru pēc nepieciešamības.

Viena no pašām populārākajām "tautiskajām metodēm" ir šķīdums , kas sastāv no 1 glicerīna daļas un 10 daļām spirta (tieši spirta, ne degvīna). Ja izmantosim tikai glicerīnu, stikls kļūs taukains, aizmiglots un nevajadzīgi spīdēs.

Ja pie rokas nekā tāda nav, varot palīdzēt parastās skūšanās putas . Uzlikt nedaudz uz logu un rūpīgi izklāt.

Tāpat kā pagaidu aizsarglīdzeklis var palīdzēt parastā sāls. Ir jāliek trauku ar sāli starp logu rāmjiem. Tas gan neatrisinās problēmu, bet var uz neilgu laiku to samazināt.

Nu, bet ja izvēlēsimies inovatīvas metodes, tad - uzlīmējiet pa loga perimetru plānu plēvi vai foliju, lai izkarsētu to loga daļu, kura pakļauta pārsalšanai, un veiciet loga stiklu elektroapsildi( zems spriegums (apmēram 12-24 volti), tāpat kā automobilī.

Tātad, ja jūs uzmanīgi sekosiet, lai plastikas logu uzstādīšanas tehnoloģija būtu pilnīgi pareiza, izvēlēsieties kvalitatīvu konstrukciju, bet pēc tam pastāvīgi kontrolēsiet mitruma līmeni dzīvoklī, tad jūs noteikti vairāk nekad neredzēsiet aizsvīdušus jūsu plastikas logus.

Kādu apkures veidu izvēlēties?

25 Bir 2018
pagal Igors Lipskis

Malka, ogles, briketes — tie ir galvenie kurināmā veidi šiem katliem. Savukārt, uzstādot speciālu granulu degli un dedzinot granulas, mēs iegūstam t.s. pusautomātisko apkuri. Par pusautomātisko to varam saukt tāpēc, ka vairs nav nepieciešama pastāvīga katla uzraudzība un kurināmā papildināšana, respektīvi, pietiek iegriezties katlumājā pāris reizes nedēļā, — nepieciešamo granulu daudzumu katlam piegādā speciāla iekārta-gliemežtransportieris (šneks). Tomēr nedrīkst aizmirst arī par tīrīšanu, — kaut arī sistēma darbojas automātiskajā režīmā, vismaz reizi nedēļā deglis būs jātīra, lai nodrošinātu pareizu tā darbību.

Apkures granulas – tās ir sasmalcinātas augu valsts izcelsmes daļiņas (sausas skaidas, šķelda, salmi, kūdra), kas sapresētas cilindriskas formas stienīšos. Visizplatītākās ir granulas ar 6 un 8 mm diametru. Lai nodrošinātu automātisku aizdedzināšanu, apkures granulām ir jābūt sausām, mitrums nedrīkst pārsniegt 12-14 % robežu. Apkures granulas, tā ir atjaunojama biodegviela, kas nav jāimportē, un to piedāvā vairāki vietējie ražotāji, tāpēc par apkuri iztērētā nauda paliek tepat, Latvijā, un silda ne tikai mūsu mājas, bet arī ekonomiku. Ik gadu tirgū parādās jauni ražotāji, nodrošinot veselīgu konkurenci jau esošajiem, līdz ar to arī cenas saglabājas vienkāršajam lietotājam pieejamas un ir prognozējamas. Uzņēmumi, kas nodarbojas ar siltumapgādi, izmanto biokurināmo, tādējādi ekonomējot, jo nav jāpārmaksā nodokļi un nav nepieciešamas kvotas, kas ierobežo siltumnīcefekta gāzu izdalīšanu (Kioto protokols).

Daudzas firmas Rīgā piedāvā gan cietā kurināmā apkures katlus, gan granulu degļus (jauda- no 12 kW līdz vairākiem MW!) Granulas tiek fasētas maisos pa 15 un 25 kg, tās ir viegli transportējamas un uzglabājamas. Telpās temperatūru nodrošinās neliela, salīdzinoši lēta pie sienas piestiprināma ierīce, kas palīdzēs optimizēt granulu degļa darbību, nodrošināt komfortu un vēlamo temperatūru dzīvojamajās telpās un sniegs Jums ekonomiju, ieslēdzot apkures sistēmu tikai tad, kad tas patiešām ir nepieciešams. Apkures sistēmai ir iespējams pieslēgt arī stacionāro kombinēto ūdens sildītāju, kas, saslēgts ar apkures katlu, uzsildīs Jums karsto ūdeni. Lielražotāji izgatavo gan tērauda, gan čuguna apkures katlus, bet tieši čuguna katli izceļas ar savu ilgmūžību. Tie , ievērojot visus ekspluatācijas noteikumus, kalpos 25 un vairāk gadus. Čuguna katli iztur augstas temperatūras “neizdeg”, ir noturīgi pret ķīmisko un elektroķīmisko koroziju, bet ir arī salīdzinoši dārgāki un trauslāki par tērauda izstrādājumiem.

Tērauda katli tiek izgatavoti no karstumizturīga tērauda, līdz ar to tie ir triecienizturīgi, tos neietekmē zemas atpakaļgaitas temperatūras, tie ir arī vieglāki un attiecīgi arī lētāki, tomēr pakļauti korozijas iedarbībai.

Ja Jums jau ir cietā kurināmā katls, ja ir arī vēlme ietaupīt savu brīvo laiku, nevis pastāvīgi uztraukties par apkures sistēmu, malkas sagādāšanu un regulāru katla tīrīšanu, Jūs varat uzstādīt granulu degli un tvertni granulām! Pārdomāta vadības un drošības sistēma, izslēgs pretvilkmes rašanos un iespējamību, ka izcelsies ugunsgrēks; nebūs arī jāuztraucas par to, ka īslaicīgi pazudusi elektrība, jo šis katls nevar pārkarst un, atjaunojoties strāvas padevei, jums atkal būs apkure – tā ieslēgsies automātiski! Ir vērts padomāt par pāreju uz granulu apkuri, jo tas ir lēti, ērti un droši!

 

"Gudrā māja"

21 Bir 2018
pagal Igors Lipskis

Ar katru dienu vairāk dažādas viedās tehnoloģijas ienāk mūsu ikdienā un svētkos. Un jo vairāk tās attīstās, jo biežāk rodas vēlme tās izmantot. Mūsdienu māja ir sarežģīta inženiersistēma, kas prasa vadību un kontroli. SmartHouse tehnoloģijas ļauj realizēt gandrīz visu, ko tikai Jūs varat iedomāties. Kopumā mājas mākslīgā intelekta sistēma, pieslēdzoties elektrotīklam, var kontrolēt jebkuru ierīci, kas atrodas tajā. No pamata dzīves atbalsta sistēmām līdz izklaidēm un hobijiem, no drošības jautājumiem līdz klimata kontrolei – to visu var automatizēt, izmantojot jaunās tehnoloģijas. Pat The Wall Street Journal piemin jaunās tehnoloģijas, un nesen vārds SmartHouse rotāja arī The Times pirmās lappuses.

Arī Markets and Markets ziņojumos 2015. gadā ir teikts, ka 2013. gadā mājas automatizācijas un kontroles tirgus sasniedzis 5 miljardu EUR apjomu, un tā pieaugums periodā no 2014. līdz 2020. gadam būs vismaz 11,36%. Bezvadu tehnoloģiju un gan vadu gan bezvadu sistēmu simbiozes plaša izplatīšana – tas ir tas, kas stimulēs mājas plānošanas un kontroles ierīču tirgus palielināšanu. Energoefektivitātes noteikumiem, ko ievieš valdība, ir būtiska loma māju automatizācijas tirgū, it īpaši eiro reģionā. Gaidāms, ka Āzijas reģiona tirgus arī ievērojāmi pieaugs jaunattīstības valsts piemēram, Ķīnas un Indijas, klātbūtnes dēļ.

“Gudrās mājas” sistēma ir dažādu ikdienā izmantotu ierīču integrācija vienā centralizētā autonomā kontroles sistēmā.Tas ir risinājumu komplekss, lai padarītu mūsu dzīvi ekonomiskāku, drošāku un ērtāku. Tiklīdz kāda no ievestajām ierīcēm noteiks problēmu, “gudrās mājas” sistēma ne tikai izsauks atbilstošo dienestu, bet arī nosūtīs paziņojumu uz Jūsu tālruni. Prioritātes var būt atšķirīgas, tāpēc ir vērts katru no tām analizēt atsevišķi, lai saprastu, kas ir nepieciešams tieši Jums.

EKONOMIJA

Apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmas nodrošina temperatūras un mitruma regulēšanu un svaiga gaisa padevi. Tas arī samazinās enerģijas patēriņu ar apkārtējās vides temperatūras racionālo izmantošanu. Visu ierīču darbu var veikt saprātīgi, novēršot enerģijas nelietderīgu izmantošanu. Eiropas pieredze rāda, ka apgaismojuma un klimata kontroles sistēmas izmantošana var samazināt elektroenerģijas un siltuma enerģijas izmaksas gandrīz par 30%.

DROŠĪBA

Apsardzes un ugunsdrošības signalizāciju sistēmas, videonovērošana, piekļuves kontrole telpām- tas ir tas, kam jābūt, lai mēs varētu justies droši savās mājās. “Gudrā māja” pārvaldīs šīs sistēmas visā teritorijā visu cauru diennakti, un Jūs varēsiet to uzraudzīt arī jebkurā laikā no jebkura pasaules punkta.

KOMFORTS

Apgaismojuma kontrole jebkura mājas punktā, automatizēta žalūziju vai karnīžu kontrole, vārtu vai mauriņa laistīšanas sistēmas kontrole. Komforta zonā ietilpst arī audio-, videosistēmas un mājas kinozāles. Izvēle ir Jūsu rokās! Tas viss ir iespējams! Dažādas sistēmas var darboties, balstoties uz citu sistēmu režīmu.

Ar ko sākt?!

Pirmais variants - uzticēties profesionāļiem. Otrais – var mēģināt izveidot to ar pašu rokām. Ir jāsaprot, ka Jūs varat kontrolēt “gudras mājas” sistēmu gandrīz no jebkuras ierīces: tabletes, mobilā tālruņa, datora vai sensoru paneļa palīdzību.

Sāciet ar kādu populāru ierīci. Visticamāk,- visvieglāk sākt tieši ar termostata iegādi. Apgūstot šo tehnoloģiju, Jūs varat pakāpeniski paplašināt pakalpojumu klāstu, pievienojot drošības un ugunsdzēsības signalizāciju, videonovērošanas sistēmu utt.

"Gudrās mājas" sistēmu var uzstādīt arī parastā dzīvoklī. Nav taisnība, kā šīs tehnoloģijas paredzētas izmantošanai tikai lielajās privātmājās. Apsardzes sistēmas, ugunsdrošības signalizācijas, videodomofoni, aizsardzības sistēmas pret ūdens noplūdēm – tas viss ir aktuāls daudzdzīvokļu mājās. Videonovērošana, kustības detektori, elektroniskās slēdzenes – to visu mēs jau tagad izmantojam pilsētas dzīvokļos. Tiklīdz viena no šīm ierīcēm reģistrēs neatļautas piekļuves mēģinājumu, “gudrās mājas” sistēma izsauks apsardzes servisu vai policiju un informēs īpašnieku. Ugunsdrošības signalizācija ne tikai reaģēs uz dūmiem, bet arī brīdinās atbilstošo dienestu un informēs Jūs par incidentu, nosūtot īsziņu uz tālruni.

No visa iepriekš minētā mēs varam secināt, ka automatizēt un izveidot iekārtu vadības sistēmu var gandrīz visur: dzīvokļos, privātmājās, birojos, biznesa centros, restorānos, viesnīcās, veikalos, noliktavās. Izvēle ir Jūsu rokās!

Saules māja: gaisma un siltums no saules enerģijas paneļiem

18 Bir 2018
pagal Igors Lipskis

Mūsu zinātnes un tehnikas ātrās attīstības laikmetā sen ir pienācis laiks mainīt jēdzienu "netradicionālie" attiecībā uz atjaunojamajiem enerģijas avotiem. Efektīva saules enerģijas izmantošana enerģijas patēriņa samazināšanai vairs nav utopiska iecere. Saules enerģijas paneļu uzstādīšana ar katru gadu kļūst populārāka.

Priekšrocības un trūkumi

Latvijā saules enerģijas izmantošanas iespējas ir gandrīz tādas pašas kā Vācijā un Anglijā, kur saules enerģijas paneļus izmanto jau ļoti sen un daudz. Rīgas enerģētikas aģentūra aprē- ķinājusi, ka viena metra saules baterijas Latvijā var sniegt savam īpašniekam 350 - 450 kWh enerģijas mēnesī. Ja agrāk saražotais elektroenerģijas pārdaudzums tika izmantots kopējā elektrotīklā bez maksas, tad tagad darbojas uzskaites sistēma un elektroenerģija nonāk AS "Sadales tīkls" tīklā pēc elektroenerģijas cenas, tādējādi samazinot rēķinus.

Kaut arī baterija saules enerģiju uzkrās, arī ja laiks ir apmācies, diemžēl ar to nepietiks. Klimatiskajos apstākļos, kur laiks bieži mēdz būt apmācies vai ir pārāk maz saules, iesaka uzstādīt kombinēto sistēmu.

Saules baterijas lielākā priekšrocība ir tāda, ka tās praktiski nenolietojas. Tām ir ilgs ekspluatācijas termiņš - 25 un vairāk gadi.

Pats galvenais šo bateriju trūkums ir augstas izmaksas un zems lietderības koeficients. Vidēji saules baterijas viens kvadrātmetrs saražo aptuveni 120 W jaudas. Tās nepietiks pat darbam ar datoru. Tomēr šo trūkumu var novērst, palielinot paneļu izmēru.

Klasiskā paneļu sistēma sastāv no šādām daļām: saules baterijas, uzlādes kontroliera, akumulatoriem un invertera. Saules baterijas ar uzlādes kontroliera palīdzību uzlādē akumulatoru bloku. Ar invertera palīdzību var izmantot uzkrāto enerģiju savām vajadzībām.

Saules bateriju sistēmas var iedalīt divos veidos:

1. Autonomās saules enerģijas sistēmas, ja nav paredzēts centrālais elektrotīkls. Sistēma darbojas patstāvīgi un nav saistīta ar citu enerģijas avotu. Liels trūkums šādā sistēmā ir tāds, ka ilglaicīgas saules neesamības dēļ, piemēram, ziemas laikā, lietotājs var palikt bez elektroenerģijas.

2. Kombinētās sistēmas - ja elektroapgāde neatbilst jūsu prasībām. Sistēmu izmanto kā pamata enerģijas avotu, bet iespējama pārslēgšanās uz citu avotu, ja trūkst saules. Šajā gadījumā sauli var aizvietot ar jebkuru centrālo elektroenerģijas tīklu vai dīzeļdegvielas, degvielas ģeneratoru.

Cik elektroenerģijas saražo saules bateriju sistēmas?

Saules bateriju sistēmas ar jaudu 3-5 kW ir vispiemērotākās mājsaimniecībām. Uzņēmumiem ar lielu patēriņu dienas laikā vispiemērotākās ir elektrostacijas ar jaudu no 10 kW. Piemēram, 3kW sistēma sastāv no 12 saules paneļiem ar kopējo platību 20,2 m2. Ja izvietosiet paneļus trīs rindās vertikāli, tie aizņems 4m platumā un 5m augstumā. Šāda sistēma gada laikā saražos aptuveni 2900 kWh, bet, piemēram, jūnijā - līdz 400 kWh, ar to pietiek nelielas dzīvojamās mājas elektroapgādei.

Cena?!

Uzstādīt autonomo sistēmu ar akumulatoriem ir dārgi. Šo variantu var izskatīt, ja rēķins par elektrību pārsniedz 150 eiro un pastāv liels elektroenerģijas patēriņš. 1 kW jaudas paralēlās saules bateriju sistēmas izmaksas ir aptuveni 1600 eiro. No 3 kW un vairāk- tās sasniegs 5000 eiro, bet pati sistēma aizņems aptuveni 21 m2 platības. Cena ir atkarīga no mājsaimniecībai nepieciešamās elektrības jaudas.

Cik jaudīga elektrostacija ir nepieciešama man?

Lai aprēķinātu mājsaimniecībai nepieciešamo jaudu, jāzina vidējo elektroenerģijas patēriņu vasaras mēnešos. Ja, piemēram, vidējais patēriņš vasarā ir 500 kWh mēnesī, tad, ņemot vērā, ka 1 kW sistēma vasaras mēnešos saražo aptuveni 130  kW, jums ir nepieciešama 3,8 kW(500/130=3, 8) jaudas sistēma. Ja tiek izmantoti automātiski rādītāju lasījumi, ir iespēja pasūtīt AS " Sadales tīkls " atskaiti par elektroenerģijas patēriņu stundā. Pamatojoties uz šiem datiem, var precīzi aprēķināt, cik jaudīga elektrostacija ir nepieciešama, lai visa saražotā elektroenerģija būtu izmantota jūsu vajadzībām.

Saules baterijas mājas apkurei

Saules baterijas ne tikai pārveido elektrību, bet arī tās izmanto mājas vai vasarnīcas apkurei. Šādi sildīt māju ļauj kolektori. Siltumnesēja uzsilšana notiek speciālajās caurulēs ar selektīvo pārklājumu, kas palielina siltuma absorbciju. Ar to palīdzību var ietaupīt 60-70% no izmaksām mājas apkurei. Saules kolektori silda arī ūdeni. Sistēmas komplektā ietilpst: kolektors (30-70 m2), uzkrājējtvertne (500-3000 l), siltummainis, sūknis un apkures piederumi. Sistēmas ekspluatācijas termiņš ir līdz 20 gadiem. Viss kopā, montāža un sistēma, izmaksās aptuveni 3500 eiro. Ir vērts uzstādīt šādu kolektoru, ja vasarā nav vēlmes kurināt katlu vai izmantot elektrību ūdens sildīšanai.

Zinātnieki ir izstrādājuši jaunu karstumizturīgo betonu

14 Bir 2018
pagal Igors Lipskis

Zinātnieki no Šveices Federālajās Materiālzinātņu un tehnoloģiju laboratorijās atklāja super absorbējošo polimēru(SAP), kas savienojumā ar betona maisījumu aizsargā to no zvīņošanās, sadalīšanās un šķembu parādīšanas, kas parasti notiek augstas temperatūras ietekmē.

Standarta betonam karstajā laikā iztvaiko ūdens, paaugstinot iekšējo spiedienu, kas rada bojājumus visā konstrukcijā un apdraud ēku drošību. Vispirms zinātnieki mēģināja pievienot maisījumam polipropilēna(PP) šķiedrvielas, kas veidotu nelielus tuneļus betonā, lai samazinātu spiedienu, taču karstumizturībai vajadzīgais šķiedru daudzums negatīvi ietekmē citas betona funkcijas.

Eksperimentējot ar dažādiem piejaukumiem, tika atklāts, ka visefektīvāk darbojas SAP, kas iepriekš tiek samērcēts ūdenī un tikai tad pievienots betona maisījumam. Kad maisījums žūst, SAP saraujas līdz savam sākotnējam izmēram, atstājot tukšu telpu. Šīs dobās telpas savienojās savā starpā ar maziem tuneļiem, ko rada PP šķiedras, un rezultātā paliek pietiekami liels telpu tīkls, lai izturētu lielo karstumu, bet pārējās betona funkcijas paliek nemainīgas.

 

Komiksu varoņu superspējas reālajā dzīvē

11 Bir 2018
pagal Igors Lipskis

Komiksu varoņu superspējas reālajā dzīvē

Lāzerskenēšana daudziem asociējas ar Marvel un DC komiksu varoņiem, taču jau vairākus gadus tā tiek pielietota arī būvniecībā. Tehnoloģijas ir attīstījušas un tagad, lai radītu ēkas projektu, nav nepieciešams ar roku rasēt 100 un vienu rasējumu, pietiek tikai atvērt atbilstīgo programmu datorā. Bet kā tad ar vecām ēkām, kas tika būvētas, pirms datori ielauzās mūsu dzīvē?

Tieši šīm nolūkam ir radītas jaunās ēku lāzera skenēšanas tehnoloģijas, kas var „uzbūvēt” vecas ēkas 3-D un 2-D modeļus darbam Autodeskā. Taču ar to šīs programmas iespējas neierobežojas! Objektu var skenēt ne tikai pirms, bet arī darbā gaitā, lai redzētu darba progresu un novērstu kļūdas uzreiz. Dažreiz skenēšanu piemēro arī drošībai, piemēram, ja pie objekta strādā vairākas brigādes pēc kārtas, tad var veikt objektu skenēšanu, pirms darbi tiek uzsākti, lai pēc to pabeigšanas celtniecības firma nepaliktu atbildīga par zaudējumiem, ko tā nav radījusi.

Pieprasījuma veicināšana gradētavu tirgū

04 Bir 2018
pagal Igors Lipskis

Pieprasījuma veicināšana gradētavu tirgū

Neskatoties uz to, ka gradētavas tika izstrādātas industriālajā laikmetā, to tehnoloģija nekļuva arhaiska. Patiesībā, pēdējos gados tehniskais progress stimulē tirgu, ko apliecina MarketsandMarkets nesen veiktais pētījums, kurā tika aprēķināts, ka līdz 2020. gadam gradētavu tirgus sasniegs 2,88 miljardus ASV dolāru ar gada pieauguma tempu 4,2%.

Papildus tehnoloģiskajiem atklājumiem, dzesēšanas torņiem, kurus izmanto dažādās jomās, kas saistītas ar, piemēram, ķīmiskajām vielām, naftas produktiem, gāzi, elektroenerģiju u.c., piemēro arvien stingrākus energoefektivitātes un apkārtējās vides aizsardzības noteikumus.

Pēc Ziemeļamerikas uzņēmuma Brentwood Industries Inc biznesa attīstības vadītāja Krisa Baumana teiktā, galvenās bažas nozarē skar ūdens resursu apsaimniekošanu.

„Rietumu krasta spēcīgā sausuma rezultātā un, palielinoties bažām par globālo ūdens resursu izmantošanu, arvien vairāk tiek pievērsta uzmanība ūdenssaimniecības, kā arī ūdens un enerģijas patēriņa pētī- jumiem. ASV tirgus ir diezgan nobriedis. Pastāv noteikts kvalitātes līmenis attiecībā pret dzesēšanas torņiem. Tirgus veicinātāji izstrādā arvien efektīvākas tehnoloģijas, lai sasniegtu tos trūkstošos procentus un uzlabotu iekārtu darbību.”

Tāpat Baumans atzīmēja, ka šajā nozarē velta laiku un veic pētījumus par reģenerētā ūdens izmantošanu dzesēšanas torņos.

„Tādēļ, ka rodas problēmas ar ūdeni, mēs pētām iespēju izmantot reģenerēto ūdeni dzesēšanas torņos,” viņš teica. „Tomēr, attiecībā pret šo jautājumu pastāv bažas. Reģenerētais ūdens var saturēt dažādas ķīmiskās vielas, un ir jāpēta ūdens īpašības. Brentwood Industries Inc turpina pētniecību un izmēģinājumus, lai noskaidrotu, kā tas ietekmē dzesēšanas torņus un mēs secinām, ka ir iespēja izstrādāt jaunus produktus, kas nepieciešami, lai tajos varētu izmantot šādu ūdeni. ASV tam ir liels izaugsmes potenciāls.”

Speciālists no SPX Cooling Technologies Inc., Skots Maurers saka, ka ūdens taupība ir viena no galvenajām tendencēm, kas sastopama nozarē. SPX Cooling Technologies’ Marley® NC Everest™ dzesēšanas tornim ir vairākas priekšrocības, lai apmierinātu tirgus vajadzības.

„Pateicoties tā palielinātai jaudai, atdzesēšana tiek panākta izmantojot mazāk cauruļvadu un elektrisko savienojumu, kas pozitīvi ietekmē to uzstādīšanas izmaksas,” Maurers saka. „Tā kā ir mazāk komponenšu, torņu apskate un apkope tiek atvieglota un ir drošāka.”

Ūdens un enerģijas efektivitāte ir divas galvenās inovāciju jomas dzesēšanas torņu ziņā, saskaņā ar Deivida Kleja (Baltimore Aircoil Co) teikto. „Viegla uzstādīšana joprojām ir svarīga montieriem, bet īpašniekiem, operatoriem un servisa pakalpojumu sniedzējiem ir svarīga izturība un vienkārša apkope.”

No angļu valodas tulkoja Aidas NĒĢIS,

http://www.achrnews.com

….

Uzbūvēt pirti pašu rokām – ar ko sākt un kādu materiālu izvēlēties

31 Geg 2018
pagal Igors Lipskis

Uzbūvēt pirti pašu rokām – ar ko sākt un kādu materiālu izvēlēties

Daudzi no mums izmanto pirti. Kādam tā ir sestdienas tradīcija, citiem – iemesls sapulcēt draugu kompāniju, lai atzīmētu saspringtās nedēļas beigas. Jebkurā gadījumā pirts vasarnīcā ir īsts brīnums, un tieši tāpēc gandrīz ikviens vasarnieks sapņo par šādu būvējumu.

Ļoti bieži sanāk, ka pirti būvē jau uz gatavās ēkas pamatnes, kurā ir paredzēta mazgāšanas un pērtuves telpa. Tad viss ir daudz vienkāršāk. Bet gadās arī, ka pirts izbūve tiek veikta no paša pamata un šādos gadījumos jāizpēta pilnīgi visi celtniecības posmi – zemes gabala izvēle, būves plā- nojums, kopējais projekts un tāme, celtnes pamats un sienu mūrējums, ārējā un iekšējā apdare un pārējie aprīkošanas darbi.

Pirms sākt būvniecību, jānovērtē un jāievēro dažus momentus:

  • Ko mēs vēlamies: īstu krievu pirti vai saunu. Īstajā krievu pirtī gaisa temperatūra ir ap 60-70 grādiem, bet mitrums 40%. Saunā temperatūra var būt no 90 līdz 120 grādiem un optimālais mitrums ap 10%.
  • Nevajadzētu būvēt pirti blakus ūdenstilpei, ūdens tuvumā, jo būve var tikt applūdināta. Nesāciet celtniecību brauktuves vai lauku tuvumā, putekļi iekšējās mitrajās telpās būs lieki.
  • Vislabākā vieta celtnei ir zemes gabala dienvidu daļa. Celtniecība jāveic ne mazāk kā 15-20 m attālumā no akas.
  • Pirts durvis labāk izvietot no dienvidu puses, bet logus – no rietumu vai dienvidrietumu puses. Ieteicams logus veidot nelielus, tāpat kā durvis. Ja logu izvēlē var būt dažādi varianti, tad durvīm jābūt ne vairāk par 70 cm platumā un ne vairāk par 180 cm augstumā. Iekšējo telpu optimālais augstums – 2-2,2  m. Ja tās ir zemākas, tad būs diezgan neērti, bet ja augstākas – būs neracionāls siltumnesēju patēriņš un palielināsies uzkarsēšanas laiks.
  • Ir jāatceras par pareizu iekšējo platību plānojumu. Pirts plānojuma ietilpst trīs pamata telpas: pērtuve, mazgāšanas un atpūtas telpas. Pastāv uzskats, ka pirtij, kas paredzētas 2 līdz 3 cilvēkiem, jābūt ap 10 m2.
  • Vēl sākotnējos celtniecības posmos noteikti jāpadomā par hidroizolāciju, tvaiku izolāciju un ventilāciju, jo pirtī var rasties nepatīkami aromāti, ja tā ir nepareizi uzcelta.
  • Padomājiet arī par ugunsdrošības pasākumiem, jo šeit ir diezgan liels nepatīkamo situāciju risks.
  • Izvēlieties celtniecības materiālus ne tikai pēc estētiskajiem uzskatiem, dodiet priekšroku viegliem materiāliem ar augstu energotaupības līmeni.
  • Neatkarīgi no celtniecības materiāla, maksimālā uzmanība ir jāpievērš drošībai un kvalitatīvajam aprīkojumam.
  • Rūpīgi izvēlieties koksni iekšējai apdarei, neizmantojiet sveķainu koku.

Koka pirts (guļbūve) – ekoloģiskākais un tīrākais variants. Patīkamais meža aromāts un pievilcīgs izskats radīs omulīgu un labvēlīgu atmosfēru. Koks ilgi notur siltumu, viegls svara dēļ nav nepieciešamības pēc dārgās dziļās pamatnes, kas samazina celtniecības izmaksas, nav nepieciešama iekšējā apdare, jo dabisks koka izskats ir ļoti patīkams. Pirtī no koka šķautņiem nav nepieciešams izvedot papildus ventilāciju. Koks lieliski „elpo”, pietiek ar ventilācijas režģa uzstādīšanu. Ja pareizi uzkopt koka pirti, tā var kalpot līdz 80 gadiem. Koku ir diezgan ērti uzstādīt. Koka šķautņu montāža aizņem 1-2 nedēļas.

Pirts vai saunas celtniecībai labāk neizvēlēties skuju koku koksni, jo šāds materiāls izdala sveķus. Bieži ir sastopamas pirtis no apses, liepas vai abaša. Ja jūs tomēr vēlaties uzcelt pirti no skuju koku koksnes, nepieciešams pievērst uzmanību tieši ziemas cirtei. Pastāv trīs pirts celtniecības veidi – no šķautņiem, cilindra baļķiem un koka karkasa.

Šiem materiāliem ir iepriekšminētās pazīmes, taču tie atšķiras savā starpā. Pirmkārt, tas attiecas uz ārējo izskatu un formu. Guļbūvei izmanto ziemas cirti – tā ir blīvāka un grūtāk pakļaujas pūšanai. Nesteidzieties uzsākt celtniecību uzreiz tiklīdz gatava cirte – nepieciešams, lai tā nostā- jas gada laikā un tikai pēc tam par uzsākt apdares darbus. Šķautņu vai baļķu izvēle ir atkarīga no gaumes. Tomēr ņemiet vērā, ka baļķu pirts celtniecība izmaksās lētāk. Karkasa pirts arī neizmaksās dārgi, tomēr nenoturīga konstrukcija kalpos daudz mazāk, atšķirībā no citiem materiāliem.

Ķieģeļu pirts – sakarā ar to, ka ķieģelim piemīt augsta siltumvadītspēja, šādā būvē nepieciešama pastiprināta sienu siltumizolācija. Jo galvenais pirtī ir ilgstoša siltuma uzglabāšana telpā. Turklāt ķieģeļu sienu mūrējumam nepieciešams veltīt daudz fizisko resursu, un tas aizņem daudz laika. Tāpat, šādai pirtij nepieciešama nopietna pamatne un rūpīga apdare. Bet, neraugoties uz to, šādai pirtij ir vairākas priekšrocības: materiāla ilgtspējīgums un noturīgums, kā arī uguns izturība (ķieģelis ir ugunsizturīgs materiāls), kas arī ir ļoti svarīgi.

Putu betona bloku pirts. Putu betons ir labāks par ķieģeli siltumizolācijas kvalitā- tes ziņā un, pateicoties tam, var samazināt pamatnes izbūves izmaksas. To ir vieglāk uzstādīt, kas nozīmē, ka tam nav nepieciešama profesionāla sagatavotība. Putu betonu ražo blokos (viens bloks var aizvietot līdz 13 ķieģeļiem). Tas ir diezgan izturīgs pret mitrumu, tomēr nepieciešams nopietni izvērtēt ventilācijas un tvaiku izolācijas uzstādīšanu.

Krāsns. Pirts uzcelta – laiks padomāt par krāsni. No tās veida, formas un izmantojamās degvielas tipa izvēles atkarīga ne tikai pērtuves ugunsdrošība, bet arī siltuma stiprums, tvaiku piesātinātība un pērtuves uzkarsēšanas ātrums. Uz šo brīdi par ilgtspējīgākām tiek uzskatītas hromēta tērauda krāsnis, kuru konstrukcija ir drošāka un tie ražo „tīru gaisu” – tajās neoksidējas ķīmiski inertais materiāls, tādēļ telpā neizdeg skā- beklis.

Ķieģeļu krāsns uzkarst ilgāk, un tā ir jāatstāj aptuveni uz stundu – toties tvaiki būs ideāli, viegli. Pat vecajos laikos ķieģeļa krāsns izbūve bija zināma ne daudziem, bet mūsdienās īsto krāsns meistaru ir diezgan grūti atrast.

Krāsns variants ar čuguna kurtuvi mūsdienās ir retums, bet, ja ir liela vēlēšanās, var izvēlēties arī šādu variantu.

Krāsni nepieciešams novietot uz pamatnes. Tai nekādā gadījumā nav jāskar pirts sienas. Ievērojiet faktu, ka krāsni nepiecie- šams izvietot tā, lai kurinātos uzreiz visas pirts telpas. Laba krāsns vienlīdzīgi izplata siltumu visā pirtī. Krāsnij jābūt pietiekamai siltuma jaudai un, vēlams, plašs dinamisks šīs jaudas regulēšanas diapazons.

Kā var noskaidrot krāsns jaudu, j atā nav norādīta ražotāja pasē? Vieglāk to ir izdarīt ar mērlenti – aprēķināt iekšējo krāsns tilpumu. Tās jauda ir proporcionāla kurtuves tilpumam un aprēķināt to var pēc formulas: Krāsns jauda = 0,5 х V (kurtuves apjoms litros). Kopumā, standarta krāsnij ar 30 l apjomu ir 15-18kW jauda.

Izņemot siltuma jaudu, pirts krāsnij jāatbilst arī šādiem kritērijiem: krāsnij jābūt labam siltuma akumulatoram un tvaiku ģenerators, lai varētu viegli sasniegt nepieciešamo režīmu. Tajā jābūt labiem konvekcijas regulēšanas līdzekļiem. Kurtuves un pašas krāsns izmērs ir individuāla lieta. Mūsdienās ražotajām labākajām pirts krāsnīm ir viss iepriekšminētais.

Harijs Talvanens

Darbs augstumā — kas jāzina galvenokārt

30 Geg 2018
pagal Igors Lipskis

Darbs augstumā — kas jāzina galvenokārt

Reizēm aizrauj elpu, kad mēs redzam cilvēkus, kas katru dienu strādā augstu virs zemes - kā tas ir, gandrīz putna lidojuma augstumā ne tikai atrasties, bet arī kaut ko labot vai būvēt. Vismaz ceturtdaļa nelaimes gadījumu darba vietā saistīti ar krišanu no augstuma, turklāt, kritienam nav obligāti jābūt no liela augstuma, lai tas izraisītu smagas sekas.

Celtniecība - ir nozare, kur visbiežāk tiek veikts darbs augstumā, kā arī citi darbi, kas saistīti ar veselības apdraudējumu, līdz ar to palielinās nelaimes gadījumu risks. Šeit cilvēki strādā uz sastatnēm, pieslietām kāpnēm, ēku jumtiem un citām bīstamām konstrukcijām. Protams, šādi riski pastāv arī citās nozarēs, bet no darba aizsardzības viedokļa pastāv vienotas prasības, kuras jāievēro katram darba devējam.

Lai samazinātu risku līdz minimumam, darba devējam precīzi jāizstrā- dā celtniecības darbu drošības programma, it īpaši darbam augstumā. Tajā jāietver sertificētus speciālistus ar vismaz trīs gadu pieredzi augstceltņu būvniecības darbos, drošības tehnikas apmācības un instrukcijas, individuālās un kolektīvās aizsardzības līdzekļi (sastatnes, nožogojums, drošības tīklus u.tt.), kā arī specializēto aprīkojumu. Likums paredz Ministru kabineta noteikumus, kas precīzi reglamentē prasības augstceltņu būvniecības darbiem, kas pieņemti saskaņā ar Darba aizsardzības likumu. Tos jāievēro ne tikai darba devējiem, bet arī pašiem darbiniekiem.

Ministru kabineta noteikumi Nr.143 Rīgā 2014.gada 18.martā (prot. Nr.17 10.§)

Darba aizsardzības prasības, strādājot augstumā

Izdoti saskaņā ar Darba aizsardzības likuma25.panta 17.punktu

Pirms uzņemšanas darbā, katram darbiniekam jāveic obligāto veselības pārbaudi ar papildu norādi - veselības pārbaude darbam īpašos apstākļos. Protams, pirms uzsākt darbus augstumā, darbiniekam jānodrošina pilnīgu sertificēta darba aizsardzības speciālista instruktāžu (instrukcijas par drošības tehniku un darbu augstumā) un specializēto apmācību. Tā mērķis, pirmām kārtām, ir novērst nelaimes gadījumu risku darba vietā.

Tātad, ja jūs veicat darbus vairāk nekā 1,5 metru attālumā no grunts, pārseguma vai darba sastatnes virsmas - uz jums attiecas Ministru kabineta noteikumi Nr. 143 par darba aizsardzības prasībām, strādājot augstumā. Darbi palielinātā riska apstākļos - piecu metru augstumā no grunts vai pāŗseguma līmeņa (augstkāpēja vai industriālā alpīnista darbs).

Galvenais, kam jāpievērš uzmanība:

MK noteikumi Nr.143,

pants 1.2. Noteikumi attiecas uz strādāšanu vietās, kas atrodas vismaz 1,5 m augstumā no zemes vai jebkuras citas drošas virsmas, tai skaitā darbs pazemē, ja ir iespējams kritiens, uz sastatnēm, kāpnēm, jumtiem, kā arī izmantojot virves un stiprinājumus (turpmāk – darbs augstumā).

pants 2.6. Darbu augstumā atļauts veikt tikai ar piemērotu un normatīvajiem aktiem par darba aizsardzības prasībām atbilstošu darba aprīkojumu, kā arī izmantojot kolektīvos aizsardzības līdzekļus, kas novērš kritiena risku. Ja šāda aprīkojuma lietošana nav iespējama darba rakstura dēļ, darba devējs nodarbinātajiem nodrošina drošu piekļūšanu darba vietai un apgādā ar individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, kuri projektēti un izgatavoti atbilstoši normatīvajiem aktiem par individuālajiem aizsardzības līdzekļiem un paredzēti kritiena ierobežošanai un apturēšanai. Darba devējs nodrošina darba aprīkojuma un aizsardzības līdzekļu lietošanu saskaņā ar ražotāja instrukciju un tehnisko dokumentāciju, kā arī darba aizsardzības instrukcijās noteiktajām prasībām.

pants 2.11. Darbu augstumā atļauts veikt personām, kuru veselī- bas stāvoklis novērtēts saskaņā ar normatīvajiem aktiem par obligāto veselības pārbaužu veikšanas kārtību un atbilst veicamajam darbam un kuras ir apmācītas atbilstoši normatīvo aktu prasībām par apmācību darba aizsardzības jautājumos, ņemot vērā šo noteikumu 90. punktā minēto specifiku darbam augstumā.

pants 2.12. Ja darbs augstumā rada paaugstinātu risku nodarbināto drošībai un veselībai (turpmāk – darbs augstumā paaugstinātas bīstamības apstākļos), darbu veikšanai darba devējs norīko vismaz divus nodarbinātos, kuri ir praktiski apmācīti drošai darbu veikšanai, darba aprīkojuma un individuālo līdzekļu lietošanai darbam augstumā.

pants 2.13. Darbu augstumā atļauts veikt vienīgi tad, ja laikapstākļi nerada risku nodarbināto drošībai un veselībai. Darbu augstumā aizliegts veikt nelabvēlīgos laikapstākļos (stipras lietusgāzes, negaiss, intensīva snigšana), tai skaitā nepietiekamas redzamības apstākļos, izņemot ārkārtas situācijas. Darba vietu augstumā, kur pastāv kritiena, paklupšanas vai paslīdēšanas risks, norobežo un nodrošina, lai norobežojums būtu pamanāms arī nelabvēlīgos laikapstākļos, izņemot gadījumus, ja to nav iespējams izdarīt darba specifikas dēļ.

pants 3.29. Veicot darbu augstumā, par individuālo aizsardzības līdzekli aizsardzībai pret kritieniem izmanto drošības sistēmu, kura sastāv no iekares, kas aptver kājas, vidukli, krūšu kurvi un plecus, un ierīces ķermeņa noturēšanai un kritiena apturēšanai kopā ar vienu vai vairākiem šādiem specifiskā aprīkojuma elementiem:

pozicionēšanas josta, kas paredzēta nodarbinātā pozicionēšanai darba vietā un nav izmantojama kā atsevišķs drošības līdzeklis pret kritienu no augstuma;

29.2. sēdoša darba stāvokļa nodrošināšanai paredzēts sēdeklis, kas ir integrēts iekarē un nav izmantojams kā drošības līdzeklis pret kritienu no augstuma;

29.3. karabīne – ierīce, kas paredzēta divu cilpu, inventāra, enkurpunktu vai citu elementu savstarpējai sastiprināšanai un aprīkota ar automātisku aizverošu slēgu, kurš papildus fiksējas manuāli, pusautomātiski vai automātiski;

29.4. pašdrošināšanas ierīce, kas paredzēta kā fiksācijas līdzeklis uz drošības līnijas kritiena gadījumā;

29.5. triecienslāpētājs – ierīce, kas kritiena gadījumā absorbē triecienu;

29.6. pacelšanās ierīce, kas paredzēta, lai pārvietotos vertikāli uz augšu, un ir pašfiksējoša virzienā uz leju;

29.7. nolaišanās ierīce, kas paredzēta, lai pārvietotos vertikāli uz leju pa virvi, ir automātiski bloķējoša ar iespēju papildu manuālai blo- ķēšanai un atbilst autonomam drošības punktam;

29.8. kombinēta ierīce, kas paredzēta virzībai uz augšu un ir pašfiksējoša ar papildu manuālu fiksāciju;

29.9. virves pašgājējs, kas pārvietojams pa drošināšanas virvi;

29.10. kritiena apturēšanas ierīce, kas paredzēta kritiena apturēšanai kritiena brīdī un automātiski fiksējas, ja rodas dinamiska slodze;

29.11. drošināšanas ierīce, kas paredzēta nodarbinātā fiksācijai uz darba virves – virves, ko izmanto par piekļūšanas, nolaišanās un atbalsta līdzekli;

29.12. atsaite.

pants 3.30. Augstkāpēja darbu veikšanai iekari darbam augstumā lieto kopā ar pozicionēšanas jostu un ierīcēm kritiena apturēšanai. Ja paredzēts veikt darbu elektropārvades līniju (līdz 20 kV) balstos, var izmantot arī pozicionēšanas jostas.

pants 3.31. Industriālā alpīnisma darbu veikšanai lieto iekari, kas paredzēta darba vietas pozicionēšanai un ļauj ilgstoši veikt nepiecie- šamo darbu iekārtā stāvoklī.

 

  
Facebook Messenger